…Arra vagyunk teremtve, hogy talpon legyünk. Legyen szó a szívről, a belekről, a tüdőről, a májról vagy akár a csontokról, testünk minden szerve akkor működik a legjobban, ha mozgunk. A mozgásszegény életmód a fizikai aktivitás hiányával együtt évente több mint hárommillió ember halálát okozza, ezzel a megelőzhető halálesetek vezető oka világszerte.
Amikor ülünk, a mellkasunk összeszűkül, a tüdőnk összenyomódik, és a légzésünk felszínessé válik. A vérkeringésünk lelassul, ami lassítja az agyunk vérellátását, és még az inzulinszintünk is megugrik. Ha mindez évekig történik, komolyan ki vagyunk téve a stroke, a szívroham, a 2-es típusú cukorbetegség, a vastagbélrák, a méhrák és a tüdőrák kockázatának.
A hosszan tartó ülés korai jelei elég gyakoriak (a 20-as és 30-as éveinkben jelentkeznek). Ezek a magas vérnyomás, merev alsó hátizmok, porckorongsérv, gyulladt isiászideg, amely kínzó hátfájást okoz. A 40-es és 50-es években a láb vénái, melyek évek óta összenyomódnak; megduzzadnak, kidudorodnak és megcsavarodnak. A legjobb esetben enyhébb állapot, például visszeres vagy seprűvénák alakulnak ki. A legrosszabb esetben súlyosabb állapot alakul ki, mint a mélyvénás trombózis (DVT) vagy a perifériás artériás betegség (PAD). Ha mégis elérjük az időskort, ideális jelöltjei lehetünk a csontritkulásnak (csontok gyengülése), amely állapot miatt képtelenné válunk az alapvető napi feladatok önálló elvégzésére.
Félóránként három perc ülőszünet, könnyű intenzitású sétával kombinálva csökkentette a magas vérnyomást azoknál a dolgozóknál, akik napi nyolc órát ültek. Sőt, a rendszeres testmozgás segít fenntartani a magasabb szintű kognitív képességeket, hogy a legjobb munkát végezhessük.
Minden séta egy lehetőség a hosszan tartó ülés kockázatainak ellensúlyozására. Hagyjuk a liftet. Menjünk inkább a lépcsőn. Ha ingázunk a munkahelyünkre és vissza, sétáljunk el a szomszédos megállóig. Parkoljunk egy kicsit távolabb az autónkkal.
Szabadidőnkben is mozogjunk eleget. Nézzük meg, hogy munkahelyünkre gyorsabban odaérünk-e gyalog, mint busszal. Amióta rájöttem, hogy 45 perces buszozás helyett 35 perc alatt el tudok sétálni a városba, amikor csak tehetem, gyalog megyek. Ha messze van az úti célod, szállj le a buszról egy megállóval korábban, és gyalogolj az út hátralévő részén.
A MOBEK szakemberinek segítségével lehetőség van az ülőmunkából eredő egészségügyi problémák megelőzésére rendszeres gyógytornával, gyógymasszázzsal, csoportos edzésekkel!
A már kialakult elváltozások rehabilitációjára és a fájdalmak csökkentése érdekében keresse fel bátran szakembereinket!
Jó kezekben az egészsége!